Akademické akce

Konference 2019: Brexit jako zrcadlo Evropy

Vážení členové a příznivci ČSESP,

srdečně Vás zveme na konferenci, kterou tradičně organizujeme společně s Ministerstvem zahraničních věcí ČR. Téma letošní konference zní:

Konference se uskuteční v pátek 5. dubna 2019 v Černínském paláci v Praze, finální program konference naleznete zde:

Účast na konferenci potvrdili řečníci z akademie i z praxe, z institucí domácích i zahraničních. Doufáme proto, že se můžeme těšit na skvělou diskusi o zajímavém a extrémně aktuálním tématu.

Pro účast na konferenci je nutné se registrovat, přihlašovací formulář je dostupný ZDE.

Anotace:

V červnu 2016, tedy již téměř před třemi lety, si Britové v referendu těsnou většinou odhlasovali, že chtějí vystoupit z Evropské unie. Zastánci brexitu lidem slibovali suverenitu a zpětvzetí kontroly (“Let’s take back control!”), ale jak se ukázalo okamžitě po referendu, byly to spíše chytlavé slogany než promyšlené plány sebevědomého státu.

Lídři, kteří referendum vyvolali, se obratem vzdali příležitosti podílet se na znovuzískání britské suverenity.“Strong and stable,“ slibovala pořád dokola nová premiérka Theresa May, ale plán na další postup byl v nedohlednu – a to dokonce i poté, co Britové 29. března 2017 oficiálně notifikovali svůj plán vystoupit z Unie.

Několik týdnů před uplynutím nekompromisně se krátící dvouleté lhůty můžeme s jistotou konstatovat pouze to, že nikdo na kontinentu ani na britských ostrovech neví, co má vlastně na onoho osudového dne na konci března 2019 očekávat. Britský parlament sice vyloučil možnost tvrdého brexitu, zároveň však odmítl jedinou dohodu, se kterou je Unie ochotna dále pracovat. Soudní dvůr Britům sice nabídl „časovrat“, je však ještě představitelné, že by si to Spojené království rozmyslelo a svůj plán na odchod odvolalo? Nebo se spíše budou Britové snažit o prodloužení lhůty? A pokud jim to EU27 umožní, co to bude znamenat pro blížící se volby do Evropského parlamentu a pro novou Evropskou komisi? A až Spojené království skutečně z Unie vystoupí, jaké důsledky bude mít tato událost pro občany, pro ekonomiku, pro státy, pro mezinárodní vztahy, pro Evropu a pro svět?

Na tyto a mnohé další otázky budeme hledat odpovědi v pátek 5. dubna 2019, pouhý týden po datu plánovaného tvrdého brexitu, o němž pořád ještě nevíme, zda nastane či nikoliv. Těšíme se na diskusi a doufáme, že u toho budete s námi!

Vaše ČSESP

1 komentář: „Konference 2019: Brexit jako zrcadlo Evropy“

Komentovat

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.