Akademické akce

Barbora Antonovičová: Jaký byl šestý ročník PhD Workshopu?

Jedním slovem – inspirativní. Letos PhD workshop zavítal druhý listopadový víkend na Právnickou fakultu MU do Brna. Tuto již tradiční akci pro studenty a studentky doktorských oborů českých a slovenských univerzit uspořádala Česká společnost pro evropské a srovnávací právo s cílem poskytnout jim cennou zpětnou vazbu a nový pohled na jejich disertační práci nebo projekt.

Tento rok se na workshopu sešla velmi zajímavá skladba účastníků, bylo zde mnoho odvážlivců z prvního semestru doktorského studia, ale i pár těch, co doufají, že budou mít doktorát za chvíli úspěšně za sebou. Propojení nováčků na straně jedné a zkušeností na straně druhé bylo pro všechny obohacující v rámci workshopu i při následných diskusích.

Většina lidí dorazila netušíc nic o pověsti tohoto setkání, a proto je poněkud zarazilo, když jim organizátoři při přivítání poděkovali za odvahu přijít. Zpětná vazba k pracím prý dohání lidi někdy i k slzám. Můžu říct, že k ničemu podobnému tentokrát nedošlo a workshop rozhodně stál za to.

Účastnici měli možnost vybrat si způsob svého působení na workshopu – aktivní či pasivní. Pasivní účastníci dostali za úkol představit sebe a svůj disertační projekt ve formátu „elevator speech“, což je krátký monolog se všemi důležitými informacemi. Následně pak každý z nich obdržel stručnou zpětnou vazbu od přiděleného mentora. Aktivní účastníci měli k dispozici 20 minut k představení své práce a dosavadních závěrů. Jejich mentor se pak podrobněji vyjádřil k myšlenkám i k předem zaslané kapitole práce a následovala diskuse.

Součástí workshopu byly i tři přednáškové bloky – doktorské studium z pohledu jeho úspěšné absolventky (Jany Kursové), pohled školitelky doktorských studentů (Kateřiny Šimáčkové) a rady, jak úspěšně publikovat články v zahraničních časopisech (David Kosař, Marek Antoš a Robert Zbíral). Každý z nich přinesl mnoho nových informací a tipů, jak úspěšně projít doktorským studiem a získat tři písmenka za jménem. Pravda, někdy šlo i o nepříliš pozitivní zážitky a zkušenosti, bylo ale přínosné slyšet, čeho se vyvarovat a jak to lze udělat jinak.

Samozřejmě nechyběla ani společná večerní posezení a diskuse v příjemných podnicích. Poděkování za velmi užitečně strávený víkend v Brně v přítomnosti inspirativních lidí patří všem účastníkům, mentorům a organizátorům.

„Je potřeba více psát, než číst. Psát klidně i spontánně, ale hlavně psát.“ To je jen jedna z mnoha užitečných myšlenek, které jsem si z workshopu odnesla. Osobně se na něj v budoucnu určitě vrátím a rozhodně doporučuji účast všem doktorandům, ať na začátku či před koncem studia. PhD Workshop jim bude mít vždy co nabídnout.

Barbora Antonovičová, 1. ročník PhD studia Právnické fakulty MU

Komentovat

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Tento web používá Akismet na redukci spamu. Zjistěte více o tom, jak jsou data z komentářů zpracovávána.