Akademické akce

Barbora Antonovičová: Jaký byl šestý ročník PhD Workshopu?

Jedním slovem – inspirativní. Letos PhD workshop zavítal druhý listopadový víkend na Právnickou fakultu MU do Brna. Tuto již tradiční akci pro studenty a studentky doktorských oborů českých a slovenských univerzit uspořádala Česká společnost pro evropské a srovnávací právo s cílem poskytnout jim cennou zpětnou vazbu a nový pohled na jejich disertační práci nebo projekt.

Tento rok se na workshopu sešla velmi zajímavá skladba účastníků, bylo zde mnoho odvážlivců z prvního semestru doktorského studia, ale i pár těch, co doufají, že budou mít doktorát za chvíli úspěšně za sebou. Propojení nováčků na straně jedné a zkušeností na straně druhé bylo pro všechny obohacující v rámci workshopu i při následných diskusích.

Většina lidí dorazila netušíc nic o pověsti tohoto setkání, a proto je poněkud zarazilo, když jim organizátoři při přivítání poděkovali za odvahu přijít. Zpětná vazba k pracím prý dohání lidi někdy i k slzám. Můžu říct, že k ničemu podobnému tentokrát nedošlo a workshop rozhodně stál za to.

Účastnici měli možnost vybrat si způsob svého působení na workshopu – aktivní či pasivní. Pasivní účastníci dostali za úkol představit sebe a svůj disertační projekt ve formátu „elevator speech“, což je krátký monolog se všemi důležitými informacemi. Následně pak každý z nich obdržel stručnou zpětnou vazbu od přiděleného mentora. Aktivní účastníci měli k dispozici 20 minut k představení své práce a dosavadních závěrů. Jejich mentor se pak podrobněji vyjádřil k myšlenkám i k předem zaslané kapitole práce a následovala diskuse.

Součástí workshopu byly i tři přednáškové bloky – doktorské studium z pohledu jeho úspěšné absolventky (Jany Kursové), pohled školitelky doktorských studentů (Kateřiny Šimáčkové) a rady, jak úspěšně publikovat články v zahraničních časopisech (David Kosař, Marek Antoš a Robert Zbíral). Každý z nich přinesl mnoho nových informací a tipů, jak úspěšně projít doktorským studiem a získat tři písmenka za jménem. Pravda, někdy šlo i o nepříliš pozitivní zážitky a zkušenosti, bylo ale přínosné slyšet, čeho se vyvarovat a jak to lze udělat jinak.

Samozřejmě nechyběla ani společná večerní posezení a diskuse v příjemných podnicích. Poděkování za velmi užitečně strávený víkend v Brně v přítomnosti inspirativních lidí patří všem účastníkům, mentorům a organizátorům.

„Je potřeba více psát, než číst. Psát klidně i spontánně, ale hlavně psát.“ To je jen jedna z mnoha užitečných myšlenek, které jsem si z workshopu odnesla. Osobně se na něj v budoucnu určitě vrátím a rozhodně doporučuji účast všem doktorandům, ať na začátku či před koncem studia. PhD Workshop jim bude mít vždy co nabídnout.

Barbora Antonovičová, 1. ročník PhD studia Právnické fakulty MU